close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
آشنایی با تأسیسات مکانیکی (تهویه)

آشنایی با تأسیسات مکانیکی (تهویه)

درس حرارت مرکزی و تهویه مطبوع یک درس 3 واحدی از دروس تاسیسات مکانیکی در دانشکده مکانیک می باشد. دانشجویان در این درس ابتدا،به ادامه مباحث سایکرومتریک (دنباله ترمودینامیک 2) می پردازند، با انواع فرایندهای تهویه آشنا شده و محاسبات آن ها را به همراه تعاریف و اصطلاحات تخصصی لازم در این بخش فرا می گیریند.

در ادامه وارد مباحث اصلی درس شده و به محاسبه بار حرارتی ساختمان پرداخته می گردد. با توجه به این بار، دستگاه های گرمایشی انتخاب شده و سیستم حرارت مرکزی ساختمان طراحی می گردد. در این مبحث دانشجویان با نحوه لوله کشی سیستم تهویه نیز آشنا می گردند.

سپس مبحث بار برودتی (سرمایی) بررسی شده و طبق آن وسایل گرمایشی انتخاب می شود. آشنایی با انواع روش ها، وسایل و ابزار طراحی در تهویه از ویژگی های دیگر این درس است.

در اخر مباحث دیگری همچون هواسازها و گرمایش از کف (تابشی) مورد بررسی دقیق قرار گرفته و دانشجویان با تعدادی نرم افزار اشنا می گردند. از جمله این نرم افزارها می توان به HAP, TRNSYS, EnrgyPlus اشاره کرد که وظیفه آن ها علاوه بر طراحی، محاسبات بارها نیز می باشد.

از دیگر مباحث تهویه که در  دوره کارشناسی به آن ممکن است پرداخته نشود مبحث اتاق های تمیز است که در بیمارستان ها، درمانگاه ها و... کاربرد فراوان دارد.

کتاب مرجع این درس، در بیشتر دانشگاه های کشور، کتاب مهندسی تهویه مطبوع از دکتر مقیمان است . 


برچسب ها : آشنایی با رشته مکانیک, مکانیک تأسیسات, مهندسی مکانیک سیالات, مکانیک تبدیل انرژی, دروس تأسیسات, درس های مکانیک, انتقال آب, گازرسانی, تهویه مطبوع, سردخانه, تبرید,