close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
سیستم های اندازه گیری

آخرین مطالبسیستم های اندازه گیری

سیستم های اندازه گیری دقیق یکی از درس های تخصصی دانشجویان ساخت و تولید است که در همان ترم های اول دانشگاهشان این درس 2 واحدی را اخذ می کنند و این درس برای دانشجویان مهندسی بسیار مفید می باشد، زیرا دانشجویان با روش های اندازه گیری و نحوه ی اندازه گیری اشیا آشنا می شوند.

در این درس دانشجویان ابتدا با تاریخچه اندازه گیری و اهمیت و نقش آن در مهندسی آشنا می شوند. سپس با روش های گوناگون اندازه گیری از قبیل مکانیکی، نوری و ... آشنا می شوند. همچنین به محاسبات نحوه ی اندازه گیری هر یک از بخش ها پرداخته و از همه مهم تر با خطای هر بخش آشنا می شوند و ویژگی هایی مانند لقی سیستم و خطای هیسترزیس را که مطالب مهم مهندسی هستند یاد می گیرند.

علاوه بر این اطلاعات این درس در مهندسی معکوس بسیار کاربردی است زیرا مهندسان برای مهندسی معکوس و مدل سازی یک نمونه از قطعه ی حقیقی نیاز به اندازه گیری ابعاد قطعه ی حقیقی را دارند و افرادی که این درس را گذرانده اند می توانند نظر بدهند که کدام روش اندازه گیری بهتر  و دقیق تر است. همچنین با استفاده از متدهای اندازه گیری مهندسان می توانند کار کنترل کیفیت را نیز انجام دهند و پارامترهایی نظیر صافی سطح و تلرانس و ابعاد گیج های اندازه گیری محاسبه کنند.

یکی دیگر از مزیت های این درس داشتن آزمایشگاه سیستم های اندازه گیری است که دانشجویان به طور عملی با وسایل و متدهای اندازه گیری آشنا می شوند که باعث درک بهتری از اندازه گیری و اهمیت آن می شود.

ادامه مطلب...