close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
انیورسال

آخرین مطالبانیورسال

انیورسال یکی از درس های تخصصی دانشجویان ساخت و تولید است که در مورد روش های سنتی تولید قطعات است. دانشجویان ابتدا در این درس با انواع ابزارهای ماشین کاری آشنا می شوند و اطلاعاتی از قبیل زاویه براده، زاویه برش و ... را فرا می گیرند. سپس جنس ابزار و پارامترهای آن را فرا می گیرند که این اطلاعات در آینده بسیار مفید هستند زیرا برای تولید یک قطعه با کیفیت و بهینه نیاز است که از ابزاری با جنس و ابعاد مشخص استفاده کرد.

همچنین آن ها به صورت تخصصی اطلاعات دستگاه تراش، فرز، سوراخ کاری و سنگ زنی را فرا می گیرند. این اطلاعت از قبیل تاریخچه، انواع مختلف و مکانیزم کارکرد دستگاه می باشد. یکی از ویژگی های دیگر این درس آموزش روش تولید قطعات مختلف است که در زیر به توضیح آن ها پرداخته شده است.

یکی از متداول ترین قطعات بازار پیج هست که نحوه ی تولید پیچ و محاسبات گام پیچ و رزوه به دانشجویان این درس یاد داده می شود و آن ها به طور کامل با روش ساخت پیچ با دستگاه تراش آشنا می شوند.

یکی دیگر از قطعات متداول صنعت چرخ دنده است، دانشجویان در مبحث فرزکاری درس انیورسال با انواع چرخ دنده ها از قبیل ساده، مارپیچ، حلزونی و ... آشنا می شوند. همچنین محاسبات همه ی آن ها از قبیل مدول، گام  و ... را یاد می گیرند و در درس طراحی اجزا هنگام آموزش چرخ دنده ها دیگر دچار مشکل نمی شوند. آن ها همچنین روش های ساخت انواع چرخ دنده از قبیل چرخ دنده ساده، اختلافی، مارپیچ و... را توسط دستگاه فرز یاد می گیرند.

این درس همراه با یک کارگاه ارائه می شود که در این کارگاه دانشجویان باید یک قطعه ای را تولید کنند و تمامی مواردی را که در درس انیورسال مانند تولید پیچ و چرخ دنده را مطالعه کردند در عمل تجربه می کنند که تجربه ی بسیار خوبی برای دانشجویان است.

ادامه مطلب...